Cryonics projesi tıbben ölen insanların dondurularak yıllar sonra tıbbın ilerlemesiyle hastalıkların çözümleneceği bir zamanda diriltmesini amaçlayan bir programdır.

Bilim kurgu filmlerinden sıkça gördüğümüz (özellikle Vanilla Sky) insanların kendini dondurması fikri gerçekten şu an uygulanmakta ve Bu proje satışa sunulmaktadır. En ünlü Yeniden dirilme projesi Alcor şirketi tarafından yapılan Bu işlem maliyetli bir iş olmasına karşın yeniden dirileceğine inanan insan sayısı bu programda 200 ün üzerindedir.

Cryonics projesi ilk kez fikir olarak Benjamin Franklin mektupları gösterilmektedir. Franklin dönemin bilim adamlarını bedenin dondurulması fikrini öne süren bir mektup yazdığı bilinmektedir. Ardından ilk kez Jones isimli yazarın 1930 tarihli romanında insanların doldurulmasından bahsetmektedir. Ardından 1960larda fizikçi Robert Ettingar ölümsüzlük ile ilgili yazdığı kitabında Cryonics terimini ortaya çıkarmıştır.
Bu terimin ortaya çıkmasının ardından bilim adamları dondurulmuş insanlar hakkında çalışmalara başlamış ve 1965 te ilk kez akciğer kanserinden ölen Amerikalı ünlü psikolog James Bedford Bu proje dahilinde dondurulmuştur.

Öldükten sonra dondurulmuştur çünkü yasa gereği bir insanın klinikte öldürülmesi yasak olduğu için işin muhakkak ölümden sonra yapılması gerek mektedir. Bu işlemle ilgili yok 15 dakikada öldükten sonra ruhta bedenle beraber donar şeklinde uçuk varsayımlar olsa da kesinliği kanıtlanmaktadır.
Cryonics projesi 1970 lerde oldukça popüler olmuş, Ancak altı sene sonra dondurulan ilk insanların cesetlerinin çürüdüğü ortaya çıkmıştır. Sadece James Bedford’un cesedi kurtulabilmiştir.
Bunun üzerine bilim insanları daha geniş çaplı araştırmalar yapmış ve sıvı nitrojen uygulanması tekniği kullanılmıştır. Ardından gliserin enjekte edilmesi, kanın çekilmesi gibi yöntemler geliştirilmiş, Günümüzde ise organ nakillerinde kullanmadan camlaştırma teknolojisinin uygulandığı söylenmektedir.
Şu an Bu proje dahilinde İki yüzün üzerinde insanın dondurulduğu bilinmektedir. Ancak firmanın konsepti gereği isimlerin açıklanması istemediğinden dolayı net bir bilgi bulunmamaktadır. Buna karşın Binin üzerinde kişinin öldükten sonra dondurma üzere anlaşma imzaladı söylenmektedir.
Türkiye’de ise Çerkez Ethem’in yeğeni Güner Kurbanın Bu projede yer aldığı kendi açıklaması ile ortaya çıkmıştır.