Birçok insanın yüzyıllarca sorduğu en ilginç sorulardan biri gezegenimizin boş olması ihtimalinin olup olmadığıdır? Uzun yıllar boyunca dünyanın boş olduğuna inanılıyordu, ancak birçoğu teorilerle gelse de, 1968 yılına kadar kanıt yoktu. O yıl, Dünya’nın yörüngesinde dönen bir uydu tarafından çekilen resimler, Kuzey Kutbu’nda bulunan bir boşluk bıraktığını açıkça gösterdi; Birçoğuna göre oyuk Dünya teorisini desteklemek için yeterli kanıt.

1970’lerin başında, ABD Ticaret Bakanlığı’na ait bir proje olan ESSA, 23 Kasım 1968’de ESSA-7 uydusu tarafından çekilen Kuzey Kutbu’nun görüntülerine medyaya erişim sağladı. Fotoğraflardan biri Kuzey Kutbu’nu gösterdi. olağan bulut tarafından kapsanan; diğeri ise aynı alanı bulutsuz olarak gösterdi ve direğin yerleştirileceği büyük bir delik ortaya çıkardı. Çok az ESSA ekibi, bu görüntülerin, Kuzey Kutbu’ndaki anomalilerden şüphelenmiş olan, dünyadaki araştırmacıların ilgisini uyandıracağını biliyordu; çoğu, Kuzey Kutbu’na derinden bağlı olan tanımlanamayan uçan cisimlerin araştırmasını tetikleyecek olan anomaliler. ve boş Dünya teorisi.

Uzun süre boyunca, üfolog Ray Palmer ve diğerleri, Dünya’nın aslında çukur olduğuna ve UFO’ların gelip keşfedilmemiş içlerinde gizli olan üstün varlıkların medeniyetine geri döndüğüne inanıyordu.1970 yılında, Kuzey Kutbu’ndaki deliğin varlığını ispatlayan görüntülerin desteğiyle, Palmer sonunda yeraltı medeniyetinin var olduğu ve muhtemelen Kuzey ve Güney kutuplarındaki deliklerden ulaşılabileceği sonucuna varmıştır.