Akıllıca tasarlanmış yeni kanat tasarımı, hem uçak yolculuğunu, hem uçak bakımını hem de uçak üretimini daha verimli hale getirebilir ve bu herkes için iyi bir haber olabilir.

NASA ve MIT araştırmacıları, uçak kanatlarını yeniden düşünmek için bir araya geldiler ve yüzlerce minik aynı parçadan onları bir araya getirme, bakımı ve onarımı kolaylaştırarak ve daha da ilginç hale getirerek, uçuş sırasında şeklini değiştirme esnekliği sağladılar. uçağın yolculuğunu daha iyi kontrol etmek için. Kanat, küçük üçgenler ve ince bir polimer malzeme tabakası ile kaplanmış boş alandan oluşan açık, hafif bir kafes çerçevesinden yapılmıştır ve kanat daha hafif ve enerji açısından verimlidir. Tasarım esneklik ve hatta şekil değiştirmeyi mümkün kılar, böylece araştırmacılaruçuşun aşamalarını şiirsel olarak adlandırdıkları şey boyunca ilerledikçe kanat değişebilir“Kalkış ve iniş, seyir, manevra, vb.” Geleneksel uçak kanadı tasarımı, her aşama için en uygun olanın bir sonucudur, ancak bu yeni tasarım, kanatların her adım için optimum olmasını sağlayarak uçmayı çok daha verimli hale getirir.

NASA ve MIT’deki bilim adamlarına göre, 3D baskı ve robotik montaj ile üretilen kanat tasarımı, gelecekteki uçak kanadı tasarımlarının çok daha esnek olmasını sağlayabilir . Tasarım bir NASA rüzgar tünelinde test edildi ve sonuçlar , NASA Ames Kaliforniya’daki araştırma mühendisi Nicholas Cramer tarafından ortaklaşa yayınlanan Akıllı Malzemeler ve Yapılardergisinde ele alındı; MIT mezunu Kenneth Cheung SM ’07 PhD ’12, şimdi NASA Ames’de; MIT’nin Bitler ve Atomlar Merkezi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Benjamin Jenett; ve diğer sekiz kişi.

Ancak yeni tasarım uçak yolculuğu ile sınırlı değil: Araştırmacılar, rüzgar türbinlerini geliştirmenin yanı sıra uzay aracını ilerletmeye yardımcı olacak ve uzun ömürlü, onarımı kolay köprüler oluşturabileceklerine inanıyor.

https://www.fastcompany.com/…/these-nasa-and-mit-researcher…